Rocznica spalenia Łaskarzewa przez hitlerowców

Opublikowano 18 wrzesień 2012
 

W poniedziałkowe popołudnie 17 września mieszkańcy Łaskarzewa uroczyście obchodzili 73. rocznicę spalenia miasta. We wrześniu 1939 roku podczas walk w obronie Łaskarzewa zginęło ponad 50 mieszkańców miasta, które w rewanżu za obronę zostało w ponad 70 proc. spalone.

Uczestnicy uroczystości – mieszkańcy miasta, strażacy, młodzież, dzieci oraz zaproszeni goście zebrali się przy remizie OSP, a następnie przemaszerowali pod pomnik Obrońców Łaskarzewa.

 

Po odegraniu hymnu państwowego przez orkiestrę nastąpiły okolicznościowe przemówienia burmistrz Łaskarzewa Lidii Sopel-Sereja oraz zaproszonych gości i kombatantów. Poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak pogratulował mieszkańcom organizacji patriotycznej uroczystości. – Szanowni Państwo przyszliście w to słoneczne popołudnie oddać hołd waszym bohaterom, często osobom,, które znaliście, członkom waszych rodzin. To oni we wrześniu 1939 roku stanęli do nierównej walki z hitlerowskim okupantem, nikt im nie kazał ani ich nie zachęcał. Czuli, że ich czyn jest potrzebą chwili i ma ochronić miasto przed okupantem. Oddali to, co najcenniejsze – swoje życie, abyśmy my mogli obecnie żyć w wolnej Polsce. Podziękowania dla nauczycieli i rodziców za to, że tak licznie zgromadzili się tutaj dzieci i młodzież. To jest dobra lekcja patriotyzmu – podkreślał poseł.

Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Druga część uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym, gdzie została odprawiona przez ks. kanonika Edmunda Szarka msza święta w intencji ojczyzny. Po niej w asyście pocztów sztandarowych zebrani przeszli do grobów żołnierzy poległych w obronie Łaskarzewa, gdzie została odmówiona modlitwa. Złożono także kwiaty i zapalono znicze.

Ten serwis internetowy korzysta z plików cookie. Podstawa prawna: Art. 173, 174 oraz Art. 209 znowelizowanej ustawy Prawo Telekomunikacyjne (DU z 21.12.2012, poz. 1445), który dostosował polskie przepisy do dyrektyw unijnych 2009/136/WE i 2009/140/WE.