Poświęcenie pomnika ks. Józefa Szyszko w Łaskarzewie

Opublikowano 15 październik 2012
 

14 października, w dniu patrona parafii pw. Podwyższenia Krzyża w Łaskarzewie, św. Onufrego dokonano odsłonięcia i poświęcenia odrestaurowanego pomnika ks. Józefa Szyszko.

Kim był ksiądz Józef? Urodził się 27 kwietnia 1870 roku w Szyszkach. Od 1905 roku do 1918 proboszcz parafii w Radoryżu Kościelnym, a wcześniej w latach 1900-1905 wikariusz parafii w Łaskarzewie. Mieszkańcy poznali go nie tylko jako gorliwego kapłana, ale również jako dobrego organizatora. Z inicjatywy ks. Szyszko została wybudowana aleja cmentarza, tzw. Nowa Droga. W 1902 roku w Alejkach, także z inicjatywy ks. Józefa, postawiono figurę Niepokalanego Poczęcia NMP.

 

Parafianie w dowód wdzięczności dla księdza Szyszko postawili mu pomnik w Alejkach, który został poświęcony 20 stycznia 1920 roku. W 1985 roku pomnik odrestaurowano po raz pierwszy, wtedy odnowiony pomnik poświęcił ks. bp. Wacław Skomorucha.

W minioną niedzielę odsłonięcia odrestaurowanego pomnika ks. Józefa Szyszko dokonali przedstawiciele Zarządu Wspólnoty Gruntowej w Łaskarzewie z przewodniczącym Zygmuntem Pietrzakiem na czele. To właśnie dzięki finansowej pomocy Wspólnoty oraz wsparcia ks. kanonika Edmunda Szarka było możliwe kolejne odnowienie pomnika. Poświęcenie pomnika dokonał ks. kanonik Jan Grochowski z parafii w Trąbkach, który był wikariuszem w Łaskarzewie i następcą ks. Józefa Szyszko na stanowisku proboszcza w Radoryżu Kościelnym. Pod pomnikiem zapalono znicze, a poseł Grzegorz Woźniak złożył wspólnie z księdzem Janem Grochowskim wiązankę kwiatów. – Serdecznie dziękuję lokalnej społeczności za pamięć o historii i docenienie tych, który się zasłużyli dla ziemi łaskarzewskiej – mówił Grzegorz Woźniak.

Następnie zebrani przemaszerowali w asyście orkiestry i pocztów sztandarowych do kaplicy na cmentarzu, gdzie została odprawiona uroczysta msza święta odpustowa.

Zobacz film1 i film2

Ten serwis internetowy korzysta z plików cookie. Podstawa prawna: Art. 173, 174 oraz Art. 209 znowelizowanej ustawy Prawo Telekomunikacyjne (DU z 21.12.2012, poz. 1445), który dostosował polskie przepisy do dyrektyw unijnych 2009/136/WE i 2009/140/WE.