Gocław pamięta o Powstaniu Styczniowym

Opublikowano 23 wrzesień 2013
 

Mszą świętą w kościele w Gocławiu w niedziele 22 września br. rozpoczęły się uroczystości poświęcone 150. Rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego i  Bitwy pod Żelazną.

We mszy św. koncelebrowanej przez ks. dziekana Ryszarda Andruszczaka, ks. proboszcza z Trąbek Jana Grochowskiego i ks. proboszcza z Gocławia Kazimierza Momonta uczestniczyło wielu mieszkańców Gocławia, poczty sztandarowe, uczniowie, harcerze, strażacy, oraz zaproszeni goście. Oprawę muzyczną mszy jak i całej uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta z Pilawy pod batutą Czesława Piętki.

Z kościoła przemaszerowano na pobliski skwer pod pomnik upamiętniający śmierć powstańców poległych w Bitwie pod Żelazną.

Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy przez ks. Kazimierza Momonta, delegacje złożyły kwiaty.

Poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak pogratulował inicjatywy lokalnym działaczom; Tadeuszowi Packowi  Dyr. Szkoły, ks. Kazimierzowi Mamontowi- fundatorowi tablicy, Mariuszowi Szostakowi Prezesowi OSP Gocław, i wielu innym osobom które przyczyniły się do upamiętnienia wydarzenia sprzed 150 laty.

,,Społeczność Gocławia pamięta o swoich bohaterach z Powstania Styczniowego, pokazuje patiotyzm najmłodszych pokoleń.”

Następnie zebrani obejrzeli ciekawy program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej z Gocławia.

Na zakończenie uroczystości wszyscy odśpiewali  ,,Rotę’’, a na pamiątkę zabrali pamiątkowe biuletyny opracowane przez Dyr. Szkoły Tadeusza Packa- poświęcone Bitwie pod Żelazna.

Gratulacje dla ks. Kazimierza Momanta i Dyr. Szkoły Tadeusza Packa i całej społeczności szkolnej za zorganizowanie  tej wspaniałej patiotyczno-religijnej uroczystości.    

Film 1  Film 2  Film 3 

Ten serwis internetowy korzysta z plików cookie. Podstawa prawna: Art. 173, 174 oraz Art. 209 znowelizowanej ustawy Prawo Telekomunikacyjne (DU z 21.12.2012, poz. 1445), który dostosował polskie przepisy do dyrektyw unijnych 2009/136/WE i 2009/140/WE.