Wanaty - 70 rocznica pacyfikacji i spalenia wsi.

Opublikowano 03 marzec 2014
 

28 lutego 1944 roku wież Wanaty (gm. Łaskarzew) została spacyfikowana przez hitlerowców, którzy zamordowali 107 Polaków – 35 kobiet i 47 dzieci. Wieś została ograbiona i doszczętnie spalona, ocalały dwie osoby.

Uroczystość obchodów 70-tej rocznicy pacyfikacji i spalenia wsi Wanaty odbyła się 28 lutego br., rozpoczęła się od złożenia wieńców na zbiorowej mogile, na cmentarzu parafialnym w Łaskarzewie.

Następnie w miejscowości Wanaty, przy pomniku pomordowanych mieszkańców zebrali się mieszkańcy miejscowości, uczniowie, strażacy oraz zaproszeni goście. Po odegraniu hymnu państwowego, pod przewodnictwem ks. Edmunda Szarka odmówiono modlitwę za pomordowanych i złożono wiązanki kwiatów.

Druga część uroczystości odbyła się w hali sportowej, przy P.S.P. w Dąbrowie i rozpoczęła się od mszy świętej, odprawionej w intencji zamordowanych przed 70-ciu laty. Podczas mszy św. został również poświęcony sztandar dla P.S.P. im. Pamięci Wanat w Dąbrowie. Po mszy rodzice przekazali nowy sztandar Małgorzacie Bondel - dyrektor szkoły, która następnie wręczyła go uczniom.

Przedstawiciele społeczności uczniowskiej złożyli ślubowanie na nowy sztandar, a następnie odbyła się prezentacja sztandaru. Zaproszeni goście oraz fundatorzy sztandaru dokonali wbicia symbolicznego gwoździa.

Podczas części artystycznej prezentowanej przez uczniów, przedstawiono w ciekawy sposób czasy okupacji i wydarzenia z Wanat w 1944 roku. Młodzi artyści po akademii byli oklaskiwani na stojąco.

Osobom obecnym na Sali przekazano pamiątkowe książki „Wanaty – ocalić od zapomnienia”. Poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak  pogratulował uczniom wspaniałego programu artystycznego oraz nauczycielom, mieszkańcom i władzom gminy, że pamiętają i dbają o historię lokalną z czasów II Wojny Światowej. „Obecnie w Polskich szkołach rządzący ograniczają lekcję historii ale Państwo jako społeczność lokalna przekazuje pamięć następnym pokoleniom”.

       



Ten serwis internetowy korzysta z plików cookie. Podstawa prawna: Art. 173, 174 oraz Art. 209 znowelizowanej ustawy Prawo Telekomunikacyjne (DU z 21.12.2012, poz. 1445), który dostosował polskie przepisy do dyrektyw unijnych 2009/136/WE i 2009/140/WE.