Obchody 5. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej w Warszawie, Garwolinie i Łaskarzewie

Opublikowano 14 kwiecień 2015
 

W 5. Rocznicę Katastrofy Smoleńskiej w dniu z dnia 10 kwietnia 2010r., w całej Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające to tragiczne wydarzenie.

Obchody w Warszawie z udziałem dziesiątek tysięcy osób i parlamentarzystów PIS rozpoczęły się poranną mszą i apelem poległych pod Pałacem Prezydenckim, następnie udano się na Powązki aby oddać hołd ofiarom katastrofy. Wieczorem odbyła się msza i przemarsz pod pałac Prezydencki, gdzie Prezes PIS Jarosław Kaczyński wraz z innymi osobami wygłosił apel do zebranych.

Również mieszkańcy ziemi garwolińskiej uczcili pamięć ofiar katastrofy 10 kwietnia 2010 roku. Jak każdego miesiąca, tak i teraz po mszy świętej sprawowanej przez ks. Ryszarda Andruszczaka przemaszerowali pod pomnik AK, na którym znajduje się tablica upamiętniająca wizytę Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w maju 2009r. w Garwolinie.

Po odśpiewaniu hymnu narodowego, apel do zebranych odczytał Radny Powiatowy Maciej Kurowski, następnie głos zabrał Poseł Grzegorz Woźniak, „Dziękuję Państwu że po raz 60-ty spotykamy się w ciągu tych pięciu lat w tym miejscu. Niektórzy są może po raz pierwszy ale są też takie osoby które przychodzą od wielu lat. Naszą rolą jest pamiętać i domagać się prawdy od rządzących co stało się 5 lat temu.” Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze.

Wieczorem 10 kwietnia br. na mszy świętej spotkali się mieszkańcy Łaskarzewa i okolic. Ofiarę mszy sprawował ks. Edmund Szarek, w intencji zamordowanych 75 lat temu w Katyniu i ofiar katastrofy smoleńskiej. Po mszy młodzież zaprezentowała ciekawy program słowno-muzyczny, a następnie z zapalonymi 96 zniczami zebrani wyszli na plac przed kościołem, gdzie przy pomniku oddano hołd ofiarom. Organizatorem było Stowarzyszenie „Nasza Ziemia”, gratuluję organizacji uroczystości. Dziękuję za zdjęcia z Łaskarzewa Panu Erykowi Laskowskiemu.

     

Ten serwis internetowy korzysta z plików cookie. Podstawa prawna: Art. 173, 174 oraz Art. 209 znowelizowanej ustawy Prawo Telekomunikacyjne (DU z 21.12.2012, poz. 1445), który dostosował polskie przepisy do dyrektyw unijnych 2009/136/WE i 2009/140/WE.